Co to jest i do czego służy „ILE.NIEPUSTYCH”?
Funkcja ILE.NIEPUSTYCH (COUNTA w języku angielskim) w programie Excel służy do zliczania liczby komórek w zakresie, które zawierają jakiekolwiek dane. Innymi słowy, liczy ona komórki niepuste, niezależnie od tego, czy zawierają one liczby, tekst, daty, czy inne wartości. Jest to bardzo przydatne narzędzie do szybkiego określenia ilości rekordów w arkuszu lub części arkusza, a także do analizy danych i tworzenia raportów.
Składnia „ILE.NIEPUSTYCH”
Składnia funkcji ILE.NIEPUSTYCH jest prosta i intuicyjna. Przyjmuje ona jeden argument:
- Zakres: Odnosi się do komórek, które mają zostać sprawdzone pod kątem zawartości. Zakres może być pojedynczą komórką, zakresem komórek (np. A1:B10), lub odwołaniem do nazwanego zakresu.
Funkcja jest zapisywana w następujący sposób: =ILE.NIEPUSTYCH(zakres)
Dane wejściowe „ILE.NIEPUSTYCH”
Jedynym wymaganym danym wejściowym dla funkcji ILE.NIEPUSTYCH jest zakres komórek, które mają zostać przeanalizowane. Zakres ten może zawierać dowolny typ danych: liczby, tekst, daty, formuły, a nawet komórki zawierające błędy. Komórki puste nie są liczone.
Przykłady zastosowania „ILE.NIEPUSTYCH”
Oto kilka przykładów zastosowania funkcji ILE.NIEPUSTYCH:
- Zliczanie liczby wypełnionych wierszy w tabeli: Jeśli masz tabelę z danymi w zakresie A1:D100, formuła =ILE.NIEPUSTYCH(A1:A100) zliczy liczbę wierszy, w których kolumna A zawiera jakieś dane.
- Sprawdzenie ilości odpowiedzi w ankiecie: Jeśli odpowiedzi na ankietę są zapisane w kolumnie B, formuła =ILE.NIEPUSTYCH(B1:B50) pokaże ile osób odpowiedziało na ankietę.
- Monitorowanie postępu projektu: Jeśli w kolumnie C zaznaczasz ukończone zadania, formuła =ILE.NIEPUSTYCH(C1:C20) pokaże ile zadań zostało już ukończonych.
Najczęściej pojawiające się błędy „ILE.NIEPUSTYCH”, oraz co mogą znaczyć?
Funkcja ILE.NIEPUSTYCH jest bardzo prosta i rzadko powoduje błędy. Jednakże, jeśli wystąpi błąd, prawdopodobnie będzie to błąd #VALUE!, który może oznaczać, że argument funkcji (zakres) jest nieprawidłowy, np. odwołuje się do zakresu, który nie istnieje lub zawiera nieprawidłowe odwołania.