Co to jest i do czego służy KOMBINACJE (COMBIN)?
Funkcja KOMBINACJE (COMBIN) w programie Excel oblicza liczbę kombinacji dla określonej liczby elementów (n) i liczby wybranych elementów (k). Kombinacja to wybór podzbioru z większego zbioru, gdzie kolejność elementów nie ma znaczenia. Innymi słowy, funkcja ta odpowiada na pytanie: ile różnych podzbiorów o wielkości k można utworzyć z n elementów, bez uwzględniania kolejności.
Składnia KOMBINACJE (COMBIN)
Składnia funkcji jest prosta: KOMBINACJE(liczba; liczba_wybranych), gdzie:
- liczba: Całkowita liczba elementów w zbiorze (n).
- liczba_wybranych: Liczba elementów, które wybieramy z całego zbioru (k). Musi być mniejsze lub równe liczbie.
Oba argumenty muszą być liczbami nieujemnymi. Jeśli któryś z argumentów jest ułamkowy, Excel zaokrągli go do najbliższej liczby całkowitej.
Dane wejściowe KOMBINACJE (COMBIN)
Funkcja przyjmuje dwa argumenty:
- Liczba (n): Liczba całkowita reprezentująca całkowitą liczbę elementów w zbiorze. Musi być większa lub równa zero.
- Liczba wybranych (k): Liczba całkowita reprezentująca liczbę elementów, które mają zostać wybrane ze zbioru. Musi być mniejsza lub równa liczbie (n) i większa lub równa zero.
Przykłady zastosowania KOMBINACJE (COMBIN)
Załóżmy, że mamy 5 piłek o różnych kolorach i chcemy wybrać 2 z nich. Ile jest możliwych kombinacji? W Excelu wpisujemy: =KOMBINACJE(5;2). Wynik to 10. Oznacza to, że istnieje 10 różnych sposobów na wybranie 2 piłek z 5, bez względu na kolejność.
Inny przykład: Ile jest możliwych kombinacji 3 liczb z 6 w loterii? Formuła: =KOMBINACJE(6;3). Wynik to 20.
Najczęściej pojawiające się błędy KOMBINACJE (COMBIN), oraz co mogą znaczyć?
- #LICZBA!: Wystąpi ten błąd, jeśli któryś z argumentów nie jest liczbą lub jest ujemny. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych.
- #WARTOŚĆ!: Ten błąd może pojawić się, jeśli argumenty nie są liczbami całkowitymi. Excel zaokrągli je, ale może to prowadzić do nieprawidłowego wyniku, jeśli zaokrąglenie istotnie zmienia wartość.
Pamiętaj, że funkcja KOMBINACJE (COMBIN) oblicza kombinacje bez powtórzeń. Jeśli kolejność ma znaczenie lub dopuszczalne są powtórzenia, należy użyć innych funkcji, takich jak PERMUTACJE (PERMUT).