Strona główna

RSI

Co to jest RSI? (Relative Strength Index) - Definicja

RSI, czyli wskaźnik siły względnej (Relative Strength Index), to narzędzie analizy technicznej używane w finansach, szczególnie na rynkach giełdowych. Jego zadaniem jest ocena dynamiki zmian cen aktywów w celu identyfikacji sytuacji "przekupienia" (overbought) lub "przesprzedaży" (oversold) na rynku. Został opracowany przez J. Wellesa Wildera w 1978 roku i jest powszechnie stosowany przez traderów na całym świecie.

Co to jest RSI? (Relative Strength Index)

Spis treści

Jak się liczy wskaźnik RSI?

RSI jest obliczany na podstawie średnich wzrostów i spadków ceny w określonym okresie, zazwyczaj 14 dni. Wzór na RSI to 100 – (100 / (1 + RS)), gdzie RS (Relative Strength) to stosunek średniej wartości wzrostów do średniej wartości spadków w danym okresie. Wynik wskaźnika mieści się w skali od 0 do 100.

Jak odczytywać wyniki RSI?

Odczytywanie RSI polega na analizie jego wartości:

Jakie są zastosowania RSI?

RSI jest wykorzystywany przede wszystkim do:

Interesujące dane na temat RSI:

Wielu traderów i inwestorów na rynku Forex stosuje RSI jako część swojej strategii handlowej. Szacuje się, że około 70% traderów korzysta z jakiejś formy analizy technicznej, w której RSI jest kluczowym narzędziem.
Analiza historyczna wykazała, że stosowanie RSI jako jedynego wskaźnika do podejmowania decyzji inwestycyjnych może być ryzykowne, jednak w połączeniu z innymi narzędziami (jak analiza trendów czy wskaźniki MACD) znacząco zwiększa szanse na sukces.
Ikona plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies.