Strona główna

Looker Studio dla Początkujących – Co to jest Looker Studio i jak z niego korzystać?

Looker Studio dla Początkujących –
Co to jest i jak z niego korzystać?

Looker Studio Dashboard
Dashboard grywalizacyjny stworzony w looker studio

Co to jest Looker Studio?

Looker Studio to potężne narzędzie do wizualizacji danych i tworzenia raportów oraz dashboardów analitycznych, umożliwiające użytkownikom przekształcanie surowych danych w interaktywne i łatwe do zrozumienia wizualizacje.

Jest to narzędzie typu „przeciągnij i upuść”, które nie wymaga umiejętności kodowania, dzięki czemu jest dostępne dla użytkowników o różnym poziomie umiejętności. Dodatkowo jest to narzędzie w pełni darmowe co czyni je fenomenalnym wyborem dla mikro biznesów i małych start-upów.

Jak z niego skorzystać?

Aby móc korzystać z Looker Studio, musisz posiadać konto Google. Możesz użyć swojego istniejącego konta Gmail lub utworzyć nowe konto.

Po zalogowaniu się do konta Google wykonaj następujące kroki:

Program oferuje również wiele samouczków i materiałów szkoleniowych, które pomogą Ci rozpocząć pracę z narzędziem. Zaczynasz projektowanie wykresów w Looker studio? Skorzystaj z naszego Cheat Sheeta, który pomoże tworzyć Ci profesjonalne wykresy i  Dashboardy za jego pomocą.

Looker Studio - Zastosowanie w biznesie.

Istnieje wiele błędnych przekonań, że Looker Studio to narzędzie analityczne mające tylko zastosowanie w marketingu. W praktyce można je zastosować wszędzie tam, gdzie znajdują się dane. Po integracji z hurtownią danych BigQuery zastosowanie praktycznie nie ma żadnych limitów o czym dowiesz się w dalszej części tego wpisu.

Dashboard Looker Studio
Przykładowy Dashboard SEO stworzony w Looker Studio

 

Poniżej znajdziesz kilka przykładów potencjalnego zastosowania tego narzędzia. Miej jednak na uwadze fakt, że to tylko przykładowe zastosowania, a w praktyce Looker Studio jest wysokiej klasy narzędziem Business Intelligence, które możesz zastosować w wielu obszarach Twojej organizacji.

Źródła Danych Looker Studio

Looker Studio wyróżnia się na tle innych narzędzi Business Intelligence swoją niezwykłą wszechstronnością w zakresie łączenia się z różnymi źródłami danych. Dzięki temu może być wykorzystywany przez firmy z różnych branż i o różnych potrzebach.

Oferuje ono szeroki wybór źródeł danych, w tym bazy danych, arkusze kalkulacyjne, pliki CSV, usługi internetowe i inne źródła danych. Dzięki temu firmy mogą łatwo łączyć dane z różnych systemów i aplikacji, aby uzyskać pełny obraz swojej działalności.

Umożliwia również łączenie danych z różnych usług internetowych, takich jak Google Analytics, Google Ads, Youtube i Google Search Console czy Firebase. Dzięki temu firmy mogą łatwo śledzić wyniki swoich kampanii marketingowych i sprzedażowych, a także monitorować aktywność klientów na swoich stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych.

Poniżej znajduje się lista różnych źródeł danych, które możesz analizować za pomocą Looker Studio bezpośrednio przez integrację konektorem, lub co bardziej wydajne i zalecane przy pomocy hurtowni danych BigQuery:

 

Relacyjne Bazy danych i hurtownie danych

 

Arkusze kalkulacyjne

 

Pliki

 

Usługi internetowe

W celu skorzystania z natywnego konektora, po wybraniu utworzenia nowego raportu automatycznie pojawi się lista oficjalnych konektorów Google oraz konektorów partnerskich. Pamiętaj, że aby zapewnić bardzo szybkie działanie narzędzia oraz optymalizacje kosztową Looker Studio zawsze staraj się korzystać z Google BigQuery do jako źródła danych.

Źródła danych Looker Studio

Funkcjonalności Looker Studio

Program oferuje szeroki zakres funkcjonalności, które umożliwiają użytkownikom tworzenie interaktywnych i łatwych do zrozumienia raportów. Funkcjonalności te obejmują tworzenie wykresów, interakcji, formuł, łączenia danych, filtrów, stron i udostępnianie raportów.

To tylko niektóre z funkcjonalności narzędzia. Jest wiele więcej bardziej zaawansowanych możliwości korzystania z narzędzia za pomocą interfejsu API, tworzenia własnych konektorów danych oraz dodawania własnych komponentów kodowanych w JavaScript oraz CSS.

Rodzaje Wykresów w Looker Studio

W Looker Studio możesz stworzyć wiele typów wykresów. Nie będziesz miał problemu z pokazaniem struktury, trendu, rozrzutu, zależności czy też geolokacji swoich danych.

Dodatkowo każdy z wykresów możesz wzbogacić celem, linią trendu, zmianą w czasie czy linią referencyjną. W tym wpisie znajdziesz pełną listę wykresów oraz dobre praktyki ich tworzenia.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych wykresów stworzonych przez naszych ekspertów do wizualizacji danych:

 

Wykres Kołowy

Wykres Kołowy

 

Wykres Liniowy

Wykres Liniowy

Wykres Słupkowy

Wykres Słupkowy

 

Wykres Bąbelkowy

Wykres Bąbelkowy

 

Wykres typu „Lejek”

Lejek sprzedaży

 

Mapa Geograficzna – Kartogram

Kartogram
To tylko kilka przykładów. Pełną listę wykresów oraz dobre praktyki ich tworzenia możesz zobaczyć na naszym blogu.

Funkcje i Formuły Looker Studio

Funkcje i formuły są jedną z możliwości tworzenia zaawansowanych obliczeń i działań transformacyjnych z Twoimi danymi. W optymalnym scenariuszu większość z nich powinna odbywać się w Google BigQuery. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości z pomocą przyjdzie Ci 7 kategorii funkcji, które możesz wykorzystać do dokonywania bardziej zaawansowanych transformacji czy kalkulacji Twoich pól w tabeli.

Funkcje agregujące
Funkcje agregujące służą do agregowania danych w celu uzyskania wartości podsumowujących, takich jak suma, średnia, minimum i maksimum. Na przykład, można użyć funkcji SUM(), aby obliczyć całkowitą sprzedaż dla danego produktu lub usługi.
Funkcje daty i godziny
Funkcje daty i godziny służą do manipulowania wartościami daty i godziny. Na przykład, można użyć funkcji DATE(), aby wyodrębnić datę z wartości daty i godziny, lub funkcji HOUR(), aby wyodrębnić godzinę z wartości daty i godziny.
Funkcje matematyczne
Funkcje matematyczne służą do wykonywania obliczeń matematycznych na wartościach liczbowych. Na przykład, można użyć funkcji ABS(), aby obliczyć wartość bezwzględną liczby, lub funkcji SQRT(), aby obliczyć pierwiastek kwadratowy liczby.
Funkcje tekstowe
Funkcje tekstowe służą do manipulowania wartościami tekstowymi. Na przykład, można użyć funkcji UPPER(), aby przekonwertować wartość tekstową na wielkie litery, lub funkcji LOWER(), aby przekonwertować wartość tekstową na małe litery. Przydatne są również funkcje REGEXP oraz CONCAT ułatwiające tworzenie nowych pól tekstowych lub wycinanie ich fragmentu (np część adresu url).
Funkcje logiczne
Funkcje logiczne służą do wykonywania obliczeń logicznych na wartościach logicznych (TRUE i FALSE). Na przykład, można użyć funkcji AND(), aby sprawdzić, czy dwie wartości logiczne są prawdziwe, lub funkcji OR(), aby sprawdzić, czy co najmniej jedna wartość logiczna jest prawdziwa.
Funkcje warunkowe

Funkcje warunkowe służą do wykonywania obliczeń warunkowych na wartościach. Na przykład, można użyć funkcji IF() lub funkcji CASE(), aby nasze pola przybierały różne wartości w momencie spełnienia pewnego warunku.

Funkcje niestandardowe

Funkcje niestandardowe to funkcje, które użytkownicy mogą tworzyć sami. Funkcje niestandardowe mogą być używane do wykonywania obliczeń, które nie są możliwe do wykonania za pomocą wbudowanych funkcji programu.

Looker Studio a Looker Studio Pro

Looker Studio jest darmowym narzędziem. Co jest dobrą wiadomością dla małych firm i startupów które mocno są nastawione na wykorzystywanie narzędzi o wysokiej wartości użytkowej w relacji do ceny. Posiada on również w swojej ofercie wersję płatną, której miesięczna subskrypcja jest na poziomie 10$ za osobę.

Jaka jest różnica pomiędzy Looker Studio a Looker Studio Pro?

Największą wartością dodaną po ulepszeniu do wersji Pro jest możliwość korzystania z następujących udogodnień:

Współpraca na dużą skalę dzięki obszarom roboczym zespołu
Przestrzeń robocza organizacji to współdzielone obszary do współpracy zespołowej, które umożliwiają użytkownikom Looker Studio Pro zarządzanie dostępem i udostępnianie zawartości Looker Studio na dużą skalę.
Członkowie obszaru roboczego zespołu automatycznie uzyskują dostęp do zawartości, a konkretne uprawnienia do obszarów roboczych zależą od tego, jaką rolę przyznano tym członkom: Manager, Content Manager lub Contributor.
Automatyzacja dostarczania raportów
Subskrybując Looker Studio Pro możesz dodać do 20 automatycznych harmonogramów dostarczania jednego raportu oraz dostarczać je do Google Chat. Możesz także skonfigurować alerty, które powiadomią Ciebie i innych ludzi, gdy wskaźnik na wykresie w raporcie Looker Studio spełni określone przez Ciebie kryteria.
Dodawanie Alertów do wykresu Looker Studio
Zwiększone możliwości eksploracji
Osobisty link do raportu tworzy kopię raportu, która jest dostępna tylko dla osoby otwierającej link. Raporty osobiste pozwalają innym osobom edytować i eksplorować ich kopię raportu, jednocześnie zapobiegając zmianom w oryginalnym raporcie.
Tworzenie osobistej kopii raportu w Looker Studio Pro
Dodatkowe wsparcie produktu

Klienci wersji Pro mają dostęp do dodatkowych usług wsparcia Google Cloud Customer Care.

Dodatkowo zauważyłem, że w każdym kolejnej modernizacji narzędzia kiedy Looker Studio dodaje nowe funkcjonalności część z nich jest dedykowana tylko dla wersji Pro.

Osobiście korzystam z wersji Pro ponieważ reprezentując firmę, która robi wdrożenia tej technologii u innych klientów chcę być na bieżąco z każdą możliwą funkcjonalnością a 10$ dolarów miesięcznie nie robi żadnej różnicy kosztowej.

Aplikacja Mobilna

Looker Studio Pro oferuje nam również możliwość korzystania  z aplikacji mobilnej. Na chwilę obecną nie ma jednak ona większego zastosowania poza dostępem do naszego panelu raportów w jednym miejscu z telefonu. Niestety aplikacja nie radzi sobie dobrze z responsywnością bardziej zaawansowanych dashboardów zawierających własne elementy graficzne więc nie będzie ona mocnym argumentem do tego aby wykupić wersję PRO.

Aplikacja Mobilna Looker Studio Pro

Interfejs API

Looker Studio ma swoje API, które pomaga zautomatyzować tworzenie serii raportów za pomocą kodu. To bardzo pomocne szczególnie przy wykorzystywaniu narzędzia przy potrzebie automatycznej możliwości tworzenia wielu instancji opartych na parametrach i jednym layoucie.

Więcej można dowiedzieć się u źródła:

Nieoczywiste zastosowania narzędzia

Na koniec pokażę Wam kilka nieoczywistych zastosowań narzędzia BI od Google.

Jednym z nich będzie dashboard grywalizacyjny, który oparte na danych z CRM czy innego programu do obsługi klienta może wspomóc sprzedaż lub poziom obsługi w waszym biznesie.

Cały backend oczywiście potrzebuje sprawnej hurtowni danych, gdzie dane będą się ładować oraz przeliczać (tutaj pomocne będzie BigQuery) a do hostowania zdjęć waszych użytkowników oraz grafik prezentujących osiągnięcia wykorzystacie Data Lake w Cloud Storage.
W Bigglo mieliśmy szczęście stworzyć taki projekt dla jednego z klientów z dużym sukcesem a na wideo poniżej znajdziecie proces tworzenia front-endu za pomocą Looker Studio.
Proces ten nie pokazuje faktycznego projektu, a tylko uproszczoną, pokazową stronę takiego narzędzia.

Kolejnym nieoczywistym narzędziemmoże być kalkulator wykorzystujący parametry użytkownika do pokazania innych wartości.

Przykład możecie zobaczyć na naszej stronie gdzie stworzyliśmy symulację kosztu projektu analitycznego robionego z naszą firmą. Narzędzie możecie łatwo osadzić na stronie www lub we front endzie innej aplikacji.
Tutaj możecie zobaczyć szablony, które stworzyliśmy do natychmiastowego wykorzystania dla takich narzędzi jak Google Analytics, Google Ads, Youtube czy Google Search Console.
SPIS TREŚCI
Ikona plików cookies

Ustawienia plików cookies

Używamy plików cookies, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z naszej strony. Możesz wybrać, które pliki cookies chcesz zaakceptować.
Ikona plików cookies

Informacje o plikach cookies

Szanujemy Twoją prywatność

Używamy plików cookies lub podobnych technologii w celu zapewnienia Ci dostępu do serwisu, usprawniania jego działania, profilowania i wyświetlania treści dopasowanych do Twoich potrzeb. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia plików cookies lub podobnych technologii poprzez zmianę ustawień prywatności w przeglądarce bądź aplikacji lub zmianę swoich preferencji w zakładce Ustawienia cookies w stopce strony. Pamiętaj, że zmiana ta może spowodować brak dostępu do niektórych funkcji serwisu.
Dane osobowe dotyczące korzystania z serwisu, w tym zapisywane i odczytywane z plików cookies lub podobnych technologii będą przetwarzane w celu zapewnienia dostępu do serwisu, w celach marketingowych, w tym profilowania, w celach wewnętrznych związanych ze świadczeniem usług oraz prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dowodowych, analitycznych i statystycznych, wykrywania i eliminowania nadużyć oraz w celu wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Przysługuje Ci prawo do dostępu do danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, sprzeciwu, sprostowania oraz cofnięcia zgód w każdym czasie. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych oraz przysługujących Ci uprawnień, informacje dotyczące plików cookies lub podobnych technologii, w tym dotyczące możliwości zarządzania ustawieniami prywatności, znajdują się w Polityce Prywatności.