Co to jest i do czego służy „CZY.ADR”?
Funkcja „CZY.ADR” (w języku angielskim ISREF) w programie Excel służy do sprawdzania, czy odwołanie do komórki lub zakresu komórek jest prawidłowe. Zwraca wartość logiczną PRAWDA (TRUE), jeśli odwołanie jest poprawne i wskazuje na istniejącą komórkę lub zakres, oraz FAŁSZ (FALSE), jeśli odwołanie jest nieprawidłowe (np. wskazuje na usuniętą komórkę, arkusz lub plik).
Składnia „CZY.ADR”
Składnia funkcji „CZY.ADR” jest bardzo prosta: =CZY.ADR(odwołanie), gdzie „odwołanie” to adres komórki, zakresu komórek lub nazwanego zakresu, który ma zostać sprawdzony.
Dane wejściowe „CZY.ADR”
Jedynym argumentem funkcji „CZY.ADR” jest odwołanie do komórki lub zakresu komórek. Może to być adres bezwzględny (np. $A$1), względny (np. A1) lub mieszany (np. $A1), a także nazwa zdefiniowanego wcześniej zakresu. Odwołanie musi być poprawne pod względem składni Excela. Błędne odwołanie spowoduje błąd.
Przykłady zastosowania „CZY.ADR”
Funkcja „CZY.ADR” jest przydatna w sytuacjach, gdy chcesz uniknąć błędów #REF! w swoich formułach. Na przykład, jeśli masz formułę, która odwołuje się do komórki, która może zostać usunięta, możesz użyć „CZY.ADR” aby sprawdzić, czy odwołanie jest nadal poprawne przed wykonaniem obliczeń. Jeśli odwołanie jest nieprawidłowe, możesz wyświetlić komunikat o błędzie lub wykonać alternatywne obliczenia. Przykład: Załóżmy, że komórka A1 zawiera formułę =SUMA(B1:B10). Jeśli kolumna B zostanie usunięta, A1 wyświetli błąd #REF!. Aby temu zapobiec, możesz użyć formuły: =JEŻELI(CZY.ADR(B1:B10);SUMA(B1:B10);”Odwołanie nieprawidłowe”).
Najczęściej pojawiające się błędy „CZY.ADR”, oraz co mogą znaczyć?
Funkcja „CZY.ADR” sama w sobie nie zwraca błędów, ale argument przekazany do funkcji może być nieprawidłowy. Jeśli argument nie jest poprawnym odwołaniem do komórki lub zakresu, funkcja zwróci FAŁSZ (FALSE). Nie ma innych błędów specyficznych dla tej funkcji. Błędy pojawiają się w kontekście, w którym używana jest funkcja „CZY.ADR”, np. w formule warunkowej, jeśli odwołanie jest nieprawidłowe i nie przewidziano alternatywnego działania.