Co to jest i do czego służy „DNI”?
Funkcja „DNI” (DAYS w języku angielskim) w programie Excel oblicza liczbę dni między dwiema datami. Jest to niezwykle przydatne narzędzie do obliczania długości okresów czasu, takich jak liczba dni między rozpoczęciem a zakończeniem projektu, liczba dni roboczych w miesiącu czy też okres spłaty kredytu. Wynik jest zawsze liczbą całkowitą, reprezentującą różnicę w dniach. Funkcja ta jest prosta w użyciu i pozwala na szybkie i precyzyjne określenie różnicy czasowej między dowolnymi dwoma datami.
Składnia „DNI”
Składnia funkcji DNI jest prosta i intuicyjna: DNI(data_końcowa; data_początkowa). Argument data_końcowa reprezentuje późniejszą datę, a data_początkowa – wcześniejszą datę. Obie daty muszą być wprowadzone w formacie rozpoznawalnym przez Excela (np. dd.mm.rrrr, rrrr-mm-dd). Kolejność argumentów jest istotna – zmiana ich kolejności spowoduje zmianę znaku wyniku (dodatni wynik oznacza, że data_końcowa jest późniejsza niż data_początkowa, a ujemny – odwrotnie).
Dane wejściowe „DNI”
- data_końcowa: Data, która jest późniejsza lub równa dacie początkowej. Musi być wprowadzona w poprawnym formacie daty rozpoznawalnym przez Excela.
- data_początkowa: Data, która jest wcześniejsza lub równa dacie końcowej. Musi być wprowadzona w poprawnym formacie daty rozpoznawalnym przez Excela.
Ważne jest, aby oba argumenty były poprawnymi datami. Wprowadzenie błędnych danych spowoduje błąd #VALUE!.
Przykłady zastosowania „DNI”
- Obliczenie liczby dni między 1 stycznia 2024 a 17 grudnia 2024: =DNI(„17.12.2024″;”01.01.2024”) Wynik: 351
- Obliczenie liczby dni między dwoma datami w komórkach A1 i B1: =DNI(A1;B1)
- Obliczenie liczby dni od dzisiaj do konkretnej daty w przyszłości: =DNI(„31.12.2025”;DZISIAJ())
Najczęściej pojawiające się błędy „DNI”, oraz co mogą znaczyć?
- #VALUE!: Błąd ten pojawia się, gdy któryś z argumentów nie jest poprawną datą, lub gdy format daty nie jest rozpoznawalny przez Excela. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych i ich format.
- #NUM!: Ten błąd może wystąpić, jeśli data_końcowa jest wcześniejsza niż data_początkowa, choć funkcja sama w sobie obsługuje takie sytuacje zwracając wartość ujemną.
Pamiętaj, że funkcja DNI zwraca liczbę dni, bez uwzględnienia dni roboczych lub weekendów. Jeśli potrzebujesz obliczyć liczbę dni roboczych, należy skorzystać z innych funkcji, takich jak NETWORKDAYS.