Co to jest i do czego służy MOD?
Funkcja MOD (z ang. modulo) w programie Excel zwraca resztę z dzielenia dwóch liczb. Innymi słowy, pokazuje, ile pozostaje po podzieleniu jednej liczby przez drugą. Jest to niezwykle przydatne w sytuacjach, gdy potrzebujemy określić cykliczność, na przykład, aby sprawdzić, czy liczba jest parzysta (reszta z dzielenia przez 2 wynosi 0), wyznaczyć dzień tygodnia (dzień 1, 2, 3 itd. w cyklu 7-dniowym) lub wykonać inne operacje modulo.
Składnia MOD
Składnia funkcji MOD jest prosta: MOD(liczba; dzielnik)
- liczba: Liczba, którą chcesz podzielić.
- dzielnik: Liczba, przez którą chcesz podzielić.
Oba argumenty muszą być liczbami. Jeśli dzielnik wynosi 0, funkcja zwróci błąd #DIV/0!.
Dane wejściowe MOD
Funkcja MOD przyjmuje dwa argumenty:
- Liczba: Dowolna liczba rzeczywista (całkowita lub ułamkowa). Może być to wartość wpisana bezpośrednio, odwołanie do komórki zawierającej liczbę lub wynik innej formuły.
- Dzielnik: Dowolna liczba rzeczywista (całkowita lub ułamkowa), różna od zera. Podobnie jak w przypadku liczby, może to być wartość wpisana bezpośrednio, odwołanie do komórki lub wynik innej formuły.
Przykłady zastosowania MOD
Oto kilka przykładów zastosowania funkcji MOD:
- Sprawdzenie parzystości liczby: =MOD(10;2) zwróci 0 (10 jest parzyste).
- Wyznaczenie dnia tygodnia: Załóżmy, że 1 stycznia to poniedziałek (dzień 1). Aby obliczyć dzień tygodnia dla 15 stycznia, użyj formuły: =MOD(15-1;7)+1, co zwróci 1 (poniedziałek).
- Wyświetlanie co n-tego wiersza: Jeśli chcesz wyświetlić tylko co trzeci wiersz w arkuszu, możesz użyć funkcji MOD w połączeniu z warunkowym formatowaniem lub funkcją JEŻELI.
Najczęściej pojawiające się błędy MOD, oraz co mogą znaczyć?
Najczęstszym błędem jest błąd #DIV/0!, który pojawia się, gdy dzielnik jest równy zero. Upewnij się, że drugi argument funkcji MOD nie jest zerem. Brak innych typowych błędów, o ile argumenty są liczbami.